خانه » مقاله ها » BOOTSTRAP » بوت استرپ چیست و چه امکاناتی دارد ؟

بوت استرپ چیست و چه امکاناتی دارد ؟

بوت استرپ چیست و چه امکاناتی دارد ؟ عنوان مقاله امروز فراپدیا است .

بوت استرپ پرکاربردترین فریم ورک (چارچوب) طراحی و پیاده سازی سایت و پرتال های اینترنتی است که امروزه طرفداران بسیار زیادی را به خود اختصاص داده است .

بوت استرپ مجموعه ای از استایل ها ، کد های اچ تی ام ال و جاوا اسکریپت است که می توان کار طراحی صفحات وب را بسیار آسان تر و در عین حال بسیار حرفه ای تر کند .

bootstrap توسط تورنتون و  مارک اتو در سال ۲۰۱۱ عرضه شده و توانست از محبوبیت زیادی را کسب کند ، ورژن های متعددی از آن عرضه شد که به زودی شاهد عرضه نسخه جدید تر این فریم ورد محبوب خواهیم بود .

مشکلی که از قدیم کار طراحان وب را سخت کرده بود هماهنگی سایت با مرورگر های جدید و قدیمی است ، همانطور که ممکن است بار ها برای شما پیش آمده باشد که وب سایتی در مرور گر های جدید بدون مشکل اجرا شود ولی در مرورگر های قدیمی مانند اینترنت اکسپلور ۸ ساختار سایت نامنظم شود . بوت استرپ این مشکل را به خوبی برطرف نموده است و وب سایت طراحی شده به صورت کامل و بدون مشکل در تمام مرورگر های جدید و قدیمی اجرا می شود .

بوت استرپ چیست و چه امکاناتی دارد ؟

یکی از بهترین و پرکاربرد ترین امکانات هر سایت ریسپانسیو بودن یا واکنشگرا بودن سایت جهت اجرا هرچه بهتر در دیوایس های مختلف مانند تلفن همراه و تبلت است . که قبل از عرضه بوت استرپ این امکان به روش های دیگری که مشکلات زیادی داشتند استفاده می شود ولی امروزه با استفاده از فریم ورک بوت استرپ می توان به راحتی  وب سایت ریسپاسیو طراحی نمود .

جهت راحتی کار طراحان وب بوت استرپ یکی سری از المان های آماده مانند فرم های ، دکمه ها ، باکس ها ، جدول ها و … را با رنگ های مختلف در خود قرار داده است که می توان با استفاده از این ابزار به طراحی سایت سرعت بیشتری داد . همچنین وب سایت هایی در جهت ارائه ابزار بیشتر و با طرح های خلاقانه شکل گرفته است که می توان در طراحی از آن ها بهره گرفت .

در واقع بوت استرپ هر صفحه را به ۱۲ قسمت تبدیل می کند که طراح با استفاده از تقسیم بندی این ۱۲ قسمت اقدام به طراحی صفحات وب می کند .

به طور مثال می خواهیم یک سایت ۳ ستونه طراحی نمایم با توجه به فضای مورد نیازمان می توانیم ستون های کناری را ۳ و ۴ و ستون میانی را ۵ در نظر بگیریم  که جمع این ستون ها ۱۲ می شود . همچنین سایز این ستون ها در حالت موبایل و تبلت قابل تعریف شدن است و بر اساس طرح موردنظر طراحی می شود.

برخی از مهمترین مزیت ها و امکانات استفاده از بوت استرپ :

افزایش سرعت طراحی صفحات وب

کاهش کد نویسی

سرعت اجرا بالا

طراحی ریسپانسیو جهت اجرا در دیوایس ها مختلف

استفاده از المان ها و ابزار آماده و پیش فرض

طراحی براساس آخرین استاندارد جهانی

و ….

فریم ورک bootsrtap به صورت متن باز بوده و می توان آن را به صورت رایگان دریافت نمود که جهت دانلود این فریم ورک می توانید به آدرس وب سایت اصلی آن که در زیر قرار داده شده است اقدام نمایید .

http://getbootstrap.com

 

اما در پایان این  مقاله لازم است به این موضوع اشاره شود که بسیار از شرکت های طراحی صفحات وب بر این عقیده اند که بوت استرپ باعث تکراری شدن سایت ها می شود . چرا که بسیاری از افراد از طرح ها و ابزار های آن مانند منو مشکی رنگ بوت استرپ استفاده می نمایند .

البته این موضوع صحت دارد ولی باعث کم شدن قدرت بوت استرپ نخواهد شد چراکه طراح های سایت باید ابزار های بوت استرپ را مبنا قرار داده و خود اقدام به طراحی ابزار جدید کنند که کار چندان سختی هم نیست و به راحتی توسط طراحان قابل انجام است .

نویسنده مقاله بوت استرپ چیست و چه امکاناتی دارد ؟ : شرکت طراحی سایت فراپدیا

قرار دادن دیدگاه

طراحی وب سایت فراپدیا

جهت اطلاع از آخرین تحولات کافی است تا در خبرنامه فرا پدیا عضو شوید...