خانه » مقاله ها » طراحی سایت » رایج ترین اشتباهات در طراحی سایت

رایج ترین اشتباهات در طراحی سایت

رایج ترین اشتباهات در طراحی سایت ، در این مقاله قصد داریم به رایج ترین اشتباهاتی که در طراحی سایت و  مدیریت یک وب سایت رخ می دهد اشاره کنیم و امید است تا با آگاهی از این اشتباهات بتوانید وب سایت موفقی داشته باشید .

رایج ترین اشتباهات در طراحی سایت عبارتند از :

زیبایی بیش از حد وب سایت : شایسته است که هر وب سایتی با توجه به موضوع خود دارای طراحی گرافیکی مناسب و حرفه ایی باشد ، اما متاسفانه بسیاری از افراد طراحی سایت را به نحوی انجام می دهند که موجب سردرگمی کاربران شده و آن ها از موضوع اصلی دور می کند .

در طول این سال ها که در زمینه طراحی وب سایت فعالیت اختصاصی داریم این اشتباه را در بسیاری از وب سایت ها مشاهده کرده ایم و همیشه سعی خود را کرده ایم تا طراحی وب سایت را با توجه موضوع اصلی و پرهیز از زرق برق اظافی انجام دهم .

باید طراحی گرافیکی اصولی از یکی از رایج ترین اشتباهات در طراحی سایت دور کنیم .

عدم تمرکز بر موضوع اصلی : تمام اجزای سایت باید بر موضوع اصلی تمرکز کنند و از انتشار مطالب و موضوعات غیر مرتبط خودداری شود ، به زبان ساده زمانی که مخاطب وب سایت شما را اجرا می کند در همان ابتدا متوجه موضوع سایت شود و به راحتی با سایت ارتباط برقرار کند ، به عقیده من گوگل هم مانند یک انسان عمل می کند و اگر مخاطبین به راحتی با سایت ارتباط برقرار کنند پس گوگل هم می تواند به راحتی محتوای سایت را بخواند و موضوع وب سایت را تشخیص دهد و در نتایج خود نمایش دهد .

رایج ترین اشتباهات در طراحی سایت

عدم سازگاری سایت با مرور گر های مختلف : قبل از هر چیز آمار استفاده کاربران جهان از مرورگر های اینترنتی را در زیر مشاهده کنید .

کروم   ۴۳٫۸۵ %      اینترنت اکسپلورر       ۲۲٫۵۸%    فایرفاکس    ۱۹٫۵۴ %    سافاری      ۹٫۶۸ %     اپرا     ۱٫۳۴ %    دیگر      ۳٫۰۱%

پس نمی توان حتی از یکی از این مروزگر ها غافل شد چرا که هر کدام می توند سهمی در میزان بازدید سایت ما داشته باشد ، با رعایت اصول کد نویسی می توان به راحتی از این سد عبور کرد و وب سایت را سازگار با تمام مرورگر ها طراحی نمود .

بزرگترین مشکلی که باعث دشواری کار طراحان وب می شود ، عدم سازگاری کد های مختلف با مرورگر های مختلفی است که معمولا با توجه به موقعیت موردنظر از کد های عمومی تر یا جایگزین استفاده می شود .

قابل ذکر که استفاده از فریم ورک بوت استرپ کمک به سزایی به طراحان سایت کرده است و به راحی می توان سایت سازگاری را طراحی و پیاده سازی نمود .

استفاده بیش از حد از رنگ ها در طراحی سایت : در طراحی سایت باید از حداقل رنگ استفاده شود و همچنین این رنگ ها باید با یک دیگر هماهنگ بوده و با توجه به طرح گرافیکی باید انتخاب شود ، همچنین باید در انتخاب این رنگ ها نهایت دقت به عمل آید تا موجب فشار بر چشمان مخاطبین نشود . می توانید در رابطه با انتخاب رنگ به مقاله روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت که توسط ما منتشر شده است مراجعه نمایید .

استفاده از فونت های عجیب و غریب : استفاده از فونت های ناخوانا یکی از اشتباهات در طراحی سایت استفونت های فارسی که مرورگر ها به صورت پیش فرض شناسایی می کنند متاسفانه تعداد کمی دارند و اکثرا هم فونت های تکراری و خسته کننده ای هستند و این موضوع باعث شده است که افراد از روش هایی جهت قرار دادن فونت های خود استفاده کنند که در این رابطه روش های خوبی وجود دارد و می توان استفاده کرد ولی در انتخاب فونت دقت زیادی شود و از استفاده از فونت های ناخوانا و عجیب خودداری کنید .

سایز فونت هم از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و باید با توجه به فونت مورد نظر رعایت شود ، همچنین این سایز فونت ها باید در دیوایس های مختلف متغیر باشد .

سرعت پایین لود سایت :از دیگر اشتباهات در طراحی سایت پایین بودن سرعت لود سایت به موارد زیادی بستگی دارد و می تواند باعث کاهش آمار بازدید کنندگان سایت شود ، شاید تا به حال برای شما هم بسیار پیش آمده باشد که پس از کمی انتظار جهت لود سایت ، سایت مذکور را ببندید .

طراحی سایت بهینه و همچنین انتشار مطالب بهینه می تواند گام بزرگی در کاهش زمان لود سایت باشد . همچنین جهت آگاهی در رابطه با دلایل کندی لود سایت و را ه های افزایش سرعت سایت به مقاله موردنظر که توسط طراحان فراپدیا منتشر شده مراجعه کنید .

استفاده از تبلیغات آذار دهنده خصوصا پاپ آپ : تبلیغات پاپ آپ یکی از بدترین نوع تبلیغات است که فقط باعث آذار و اذیت افراد می شود و معمولا از بازدهی خیلی کمی برخوردارند و کاربران پس از مشاهده این نوع تبلیغات در سایت سریعا پنجره ها را می بندد و در این میان وجه و اعتبار سایت میزبان هم به شدت نزد کاربران کاهش می یابد .

همچنین در در رابطه با سایر تبلیغات هم باید جایگاه های مناسب و کمی را در نظر گرفت تا باعث مزاحمت کاربران نشود . در قرار دادن بنر های متحرک و انیمیشنی هم باید دقت زیادی به عمل اید و از قرار دادن تبلیغات بنری چشمک زن که موجب اذیت شدن چشم می شود جدا خودداری کنید .

پخش بدون اجازه صوت و ویدئو : پخش اتوماتیک صوت و فیلم یکی از اشتباهات در طراحی سایت است . مشاهده می شود که در هنگام اجرا برخی سایت ها موزیک ها و صدا های مختلفی به صورت اتوماتیک پخش می شود که قطعا می تواند باعث مزاحمت کاربران شود و در بسیار از موارد ممکن است کاربرا سایت را ببندد.

فرض کنید در فضای اداری باشید و پس از اجرا یک وب سایت موزیک یا صوتی اتوماتیک پخش شود و موجب برهم زدن فضای مربوطه شود واکنش شما چیست ، بی شک موجب نارضایتی می شود ، پس تا حد امکان سعی کنید اگر از این نوع فایل ها استفاده می کنید  پس از درخواست کاربران پخش شود .

عدم استفاده از مطالب مفید : بهترین محتوا ، محتوایی است که مفید و مختصر باشد ، در نوشتن محتوای خود از استفاده از کلمات و جملات نامفهوم و عجیب دوری کنید و تا حد امکان محتوای خود را قابل فهم بیان نماید .

شاید برخی تصور کنند که هرچه مقدار مطلب زیاد باشد بهتر بوده  و می تواند باعث جذب کابران بیشتر و قرار گرفتن در صدر نتایج گوگل می شودکه قطعا این گونه نیست ، گوگل به مقدار مطلب شما توجه زیادی نمی کند و به مفید بودن آن توجه زیادی می کند . به زبان ساده پس از جستجو در گوگل ، موتور جستجو گوگل اقدام به جستجو در سایت ها می کنند و مفید ترن مطالب را به ترتبیب در بالا نمایش می دهد .

قبل از انتشار عمومی مطالب حتما مطلب خود را بازبینی کنید و در صورتی که اشتباهات املایی مرتکب شده اید قبل از انتشار آن ها را تصحیح نمایید .

استفاده از مطالب کپی شده : در جهان امروز محفوظ بودن حق کپی رایت خیلی پر اهمییت است و در این میان گوگل هم پیشتاز بوده و با سایت هایی که این حق را رعایت نکنند و اقدام به کپی مطالب سایت های دیگر کنند را رفتا خوبی ندارد و حتی جریمه نیز می کند.

تمام مطالب سایت را باید به صورت اختصاصی در سایت منتشر کنید

عدم استفاده از نام جایگزین یا ALT برای تصاویر : تصاویر بخشی از هر وب سایتی را تشکیل می دهند و عدم استفاده از تصویر علاوه بر ضعیف کردن سئو سایت باعث یکنواختی و خسته کنندگی سایت می شود .و سعی کنید در مواقع مختلف از تعداد محدودی تصویر استفاده کنید .اما نکته مهم استفاده از ALT است که باعث شناسایی بهتر تصاویر توسط موتورهای جستجو می شود و این مهم حتما باید در تصاویر استفاده شود ، به عبارتی سعی کنید حتی یک تصویر هم بدون ALT قرار ندهید .

به غیر از ALT استفاده از TITLE هم برای تصاویر مفید بوده و می توانید استفاده کنید .

عدم ریسپانسیو بودن سایت : یکی دیگر از رایچ ترین اشتباهات در طراحی سایت عدم ریسپانسیو بودن سایت است . در مقالات مختلف به این موضوع اشاره کردیم و لازم می دانیم دوباره بر آن تاکید کنیم ، در جهان امروز وب سایتی که واکنشگرا یا ریسپانسیو نباشد دارای ضعف بسیار بزرگی است ، چراکه تعداد کاربرانی که جهت مشاهده صفحات وب از موبایل و تبلت استفاده می کنند روز به روز زیاد می شود ، علاوه بر این یکی از فاکتور های مهم سئو هم ریسپانسیو بودن سایت است . جهت آشنایی بیشتر با مفهوم ریسپانسیو بودن سایت به مقاله مربوطه مراجعه کنید .

امنیت ضعیف سایت : ضعف امنیتی می تواند در مدت کوتاهی باعث نابودی سایت شود و تاسف مدیران سایت را به همراه داشته باشد ، متاسفانه موضوع امنیت سایت توسط بسیاری از افراد نادیده گرفته می شود و زمانی که وب سایت هک شود باعث پشیمانی آن ها می شود .

اگر طراحی سایت شما با استفاده از مدیریت های محتوای عمومی باشد که معمولا می توان به رعایت چند نکته اساسی امنیت سایت را مانند فولاد قوی و مستحکم نمود و در صورتی که سیستم مدیریت محتوای سایت اختصاصی است باید بسیار بیشتر بر موضوع امنیت آن توجه شود .

جهت ارتقا امنیت سایت های وردپرسی هم به مقاله افزایش امنیت سایت های وردپرسی مراجعه کنید .

امید است مقاله رایج ترین اشتباهات در طراحی سایت مفید واقع شده باشد .

طراحی وب سایت فراپدیا

جهت اطلاع از آخرین تحولات کافی است تا در خبرنامه فرا پدیا عضو شوید...