خانه » مقاله ها » هاست و دامنه » ریدایرکت ۳۰۱ چیست و چه کاربردی دارد ؟

ریدایرکت ۳۰۱ چیست و چه کاربردی دارد ؟

ریدایرکت ۳۰۱ چیست و چه کاربردی دارد ؟ عنوان مقاله امروز طراحی فراپدیا است که امیدواریم مفید واقع شود .

ریدایرکت ۳۰۱ یکی از انواع ریدایرک است که جهت انتقال همیشگی یک آدرس مورد استفاده قرار می گیرد ، زمانی که شما تصمیم به تغییر دامنه گرفته اید می توانید از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده کنید ، پس از قرار دادن دستور مربوط به این ریدایرکت تمامی کاربران به آدرس جدید هدایت می شوند . بسیاری از افراد بعد از مدتی از طراحی سایت خود تصمیم به تغییر دامنه خود می گیرند و نگران از دست رفتن رتبه سایت خود نزد گوگل و موتور های جستجو هستند که این نوع ریدایرکت می تواند بسیار مفید باشد و آدرس سایت شما را حفظ رتبه تغییر دهد .

در صورتی که در گوگل وبمستر عضو باشید به راحتی می توانید آدرس خود را تغییر دهید که در این پروسه گوگل ابتدا ریدایرکت شدن دامنه شما را مورد بررسی قرار می دهد و پس از اطمینان از آن دامنه شما را تغییر می دهد . در صورتی که قصد دارید دامنه سایت خود را تغییر دهید حتما این تغییر را در گوگل وب مستر هم انجام دهید و در غیر اینصورت رتبه سایت شما به شدت کاهش می یابد .

ریدایرکت 301

از دیگر کاربرد های ریدایرکت ۳۰۱ می توان به زمانی که قصد فعال سازی https را داریم استفاده کنیم و به راحتی لینک های http قبلی را به https جدید انتقال دهیم . بسیاری از وب مستر های علاقه به استفاده از چند دامنه برای سایت خود هستند یا از چند پسوند برای دامنه استفاده کنند که در این حالت هم می توان از ریداریکت ۳۰۱ استفاده کرد .

انجام ریدایرکت ۳۰۱ به چندین روش قابل استفاده است که در زیر مهمترین آن ها را آموزش می دهیم .

ریدایرکت ۳۰۱ با استفاده از htaccess 

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^domain1.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://domain2.com/$1 [L,R=301]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.domain1.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://domain2.com/$1 [L,R=301

کافی است کد فوق را در فایل htaccess  خود قرار دهید و به جای  domain1.com دامنه قبلی خود و به جای domain2.com دامنه جدید خود را قرار دهید تا از این پس دامنه قبلی به دامنه جدید منتقل شود ، لازم به ذکر است که استفاده از کد فوق تمامی صفحات یک سایت را انتقال می دهد .

ریدایرکت ۳۰۱ در سایت های برنامه نویسی شده با زبان  php

<?php

header(“HTTP/1.1 301 Moved Permanently”);

header(“Location: http://domain.com/index.php”);

exit();
?>

 

در کد فوق به جای domain.com/index.php می توانید آدرس جدید خود را قرار دهید .

ریدایرکت ۳۰۱ در سایت های برنامه نویسی شده با زبان  asp

Response.Status=”301 Moved Permanently”;

Response.StatusCode=301;

Repoonse.AddHeader(“Location”,”http://domain.com”);

Reposonse.End();

در کد فوق به جای domain.com/index.php می توانید آدرس جدید خود را قرار دهید .

در صورتی که از وردپرس استفاده می کنید در تنظیمات سایت هم دامنه را تغییر دهید و همچنین اگر در مطالب سایت خود از لینک قبلی هم استفاده کرده اید و یا قصد تغییر آدرس تصاویر را دارید می توانید از افزونه های مربوط به تغییر لینک استفاده کنید .

در اینجا قصد داریم به یکی از مهمترین کابرد این ریدایرک اشاره نمایید ، شاید تا به حال مشاهده کرده اید برخی سایت ها در نتایج گوگل دارای www هستند و برخی هم فاقد www هستند ، انجام این انتقال هم توسط این نوع ریدایرکت صورت می گیرد در ادامه به نحوه و دلیل انجام اینکار اشاره می کنیم .

اولین سوالی که برای افراد پیش می آید این است که آیا استفاده از www  با عدم استفاده از www تفاوتی دارد ؟

www یک استاندارد جهانی است که استفاده از آن و عدم استفاده از آن هیچ تفاوتی ندارد و بنا به نظر مدیر سایت می تواند از آن در دامنه اصلی استفاده یا استفاده نکند . به طور مثال دامنه farapedia.com با www.farapedia.com هر دو قابل اجرا هستند و هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارد ولی ما دامنه اصلی را farapedia.com انتخاب کرده این و حالت استفاده از www را با استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ به این دامنه انتقال داده ایم و اگر در مرورگر خود با www وارد نمایید مشاهده می کنید که farapedia.com منتقل می شود .

در پنل گوگل وب مستر شما می توانید هر دو این آدرس ها را معرفی کنید و گوگل هم هر دو را جداگانه ثبت می کن ولی می توانید یکی از آن ها به عنوان دامنه اصلی انتخاب نموده و دیگری را با ریدایرکت انتقال دهید ، به این منظور ابتدا هر دو دامنه را در پنل گوگل وبمستر خود معرفی کنید سپس از طریق Site Settings دامنه اصلی را اتخاب کنید . لازم به ذکر است قبل از انجام این پروسه از ریدایرکت ۳۰۱ در وب سایت خود استفاده کنید .

وب سایت های زیادی جهت بررسی انجام ریدایرکت ۳۰۱ وجود دارد که می توانید پس از انجام اینکار آن را بررسی کنید ، در زیر یکی از این وب ساتی ها  را قرار داده یم.

redirect-checker

موفق باشید .

طراحی وب سایت فراپدیا

جهت اطلاع از آخرین تحولات کافی است تا در خبرنامه فرا پدیا عضو شوید...