خانه » مقاله ها » طراحی سایت » سایت ریسپانسیو چیست ؟

سایت ریسپانسیو چیست ؟

ابتدا با معنی ریسپانسیو بودن سایت (سایت واکنشگرا) آشنا می شویم.

سایت ریسپانسیو چیست ؟

ریسپانسیو به این معنی است که وب سایت قابلیت تنظیم خودکار را با صفحه نمایش دستگاه های مختلف  را داشته باشد و بتواند پاسخ مناسبی به دستگاه مربوطه بدهد.

برای آن که مفهوم ریسپانسیو برایتان بیشتر جا بیوفتد یک مثال می زنیم : زمانی که یک کاربر با موبایل خود وب سایت شما ریسپانسیو را اجرا می کند صفحه سایت به صورت خودکار برا صفحه نمایش موبایل وی تنظیم می شود و ساختار سایت به گونه ای تغییر می کند که بهترین حالت نمایش را در موبایل داشته باشد ، همچنین اگر سایت را با یک مانیتور عریض باز کنیم ساختار سایت به به شکل مناسب و منظم است.

امروزه با فراگیر شدن استفاده از  تجهیزات دیجیتال همراه مانند موبایل و تبلت ، استفاده  افراد از موبایل و تبلت خود جهت  گشت و گزار در اینترنت نیز رشد چشم گیری کرده است .

این روش استفاده در عین راحت و در دسترس بودن سرعت عمل بالاتری هم دارد.

طراحی سایت ریسپانسیو

طبق آمار معتبر ۶۰ درصد استفاده کنندگان اینترنت موبایل ها و تبلت ها هستند ،  درسال ۲۰۱۵ هستیم و می دانیم که استفاده کنندگان موبایل ها و تبلت ها روز به روز در حال افزایش است ، پس ریسپانسیو بودن سایت می تواند کمکی بسیار زیادی در آمار بازدید سایت ما داشته باشد.

علاوه موارد ذکر شده ریسپانسیو بودن سایت یا همان واکنشگرا بودن سایت تاثیر به سزایی بر نتایج گوگل دارد.به طوریکه وقتی شما وب سایت خود را در گوگل وبمستر تولز اضافه می کنید ، گوگل سایت شما را برای تمام دستگاه ها بررسی می کند و نتیجه آن را به شما اعلام میکند.

نحوه عملکرد سایت ریسپانسیو (واکنشگرا )

در بدو ورود کاربر به وب سایت ابتدا صفحه نمایش دستگاه مربوطه مورد بررسی قرار می گیرد و پس از مشخص شدن صفحه نمایش ساختاری که ازقبل برای آن صفحه نمایش مشخص شده است اجرا می شود ، کا البته ممکن است طراح سایت برای دستگاه های مختلف ساختار های متفاوتی را طراحی کرده باشد ، به طور مثال اگر وب سایتی که صفحه نمایش عریض دارای ۳ ستون است در موبایل تک ستونه شود.

چگونه بفهمیم که سایت ما ریسپانسیو است ؟

برای تست واکنشگرا بودن سایت را های متفاوتی است که در ذیل به برخی از آها اشاره می کنید:

۱- استفاده از موبایل ، تبلت و……

۲- خارج کردن صفحه مرورگر از حالت ماکسیمم و تنظیم آن به اندازه موردنظر

۳- در برخی مرورگر های مانند گوگل کروم امکانی قرار داده شده است که به راحتی می توانید وب سایت خود را در دستگاه های مختلف مشاهده کنید که به صورت خلاصه نحوه انجام آن را توضیح می دهیم :

ابتدا در سایت خود راست کلیک کرده و کزینه inspect element  را انتخاب کنید

در سمت چپ کادری که باز می شود یک آیکن موبایل مشاهده می کنید که با انتخاب آن می توانید سایت خود را در دستگاه های مختلف مشاهده کنید

۴ – استفاده از وب سایت های تست واکنشرا بودن در زیر به معرفی برخی از آن ها می پردازیم:

وب سایت ipadpeek

www.ipadpeek.com

وب سایت responsivetest

www.responsivetest.net

سایت responsivedesigncheck

www.responsivedesignchecker.com

طراحی سایت واکنشگرا

به طور مثال هم می توانید وب سایت فرا پدیا را آزمایش کنید و خواهید دید که در تمامی دستگاه ها با ساختار مناسبی اجرا می شود.

فواید ریسپانسیو بودن سایت چیست؟

۱ –  افزایش بازدید از سایت توسط کاربران با دستگاه های مختلفا

۲ – افزایش رتبه سایت در نتایج گوگل

۳ – کاربر پسند بودن سایت شما و رضایت آن ها

۴ – افزایش سرعت لود در دستگاه ها مختلف

و….

 

نویسنده : شرکت طراحی سایت فراپدیا

طراحی وب سایت فراپدیا

جهت اطلاع از آخرین تحولات کافی است تا در خبرنامه فرا پدیا عضو شوید...