آمریکا با تأیید آزادسازی پول ایران در عراق، «توافق موقت» با تهران را «کاملا نادرست» خواند

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن تأیید خبر آزادسازی بخشی از پول مسدود شده ایران در عراق، برخی گزارش‌ها از جمله درباره توافق موقت هسته‌ای با تهران را رد کرد.

متیو میلر روز سه‌شنبه ۲۳ خرداد در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات مستقیم یا غیرمستقیم آمریکا با جمهوری اسلامی درباره برجام یا زندانیان آمریکایی در ایران گفت که «اغلب گزارش‌ها» در این زمینه «یا اشتباه یا کاملاً گمراه‌کننده» بوده است.

او افزود: «چیزی که به طور خاص می‌خواستم در مورد آن نظر بدهم، این گزارش است مبنی بر این که یک نوع توافق موقت [هسته‌ای] وجود دارد که کاملا نادرست است.»

پیشتر نیز یک مقام دولت جو بایدن که نامش فاش نشده بود به خبرگزاری رویترز گفته بود آمریکا و ایران درباره «توافق هسته‌ای موقت» مذاکره نمی‌کنند.

این در حالی است که گزارش‌های رسانه‌های اسرائیلی حاکی است که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، به مقامات این کشور گفته مذاکراتی میان ایران و آمریکا برای رسیدن به «یک توافقِ کوچک، و نه یک توافق» در جریان است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین ضمن تأکید بر هدف جو بایدن برای دست نیافتن جمهوری اسلامی به سلاح اتمی و این که «دیپلماسی بهترین وسیله برای دسترسی به این هدف است»، اضافه کرد: «هیچ گزینه‌ای را از روی میز حذف نکرده‌ایم.»

او درباره این که کدام یک از گزارش‌های منتشر شده در روزهای اخیر درباره مذاکرات با ایران را تأیید می‌کند، با اشاره به منافع آمریکا گفت: «گزارش‌هایی که می‌گویند ما [آمریکا] توانایی ارائه پیام‌های دیپلماتیک [به تهران] را داریم.»

تأیید آزادسازی ۲.۷ میلیارد پول ایران در عراق

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گزارش‌ها درباره آزادسازی دو میلیارد و ۷۶۰ میلیون دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران در عراق را تأیید کرد.

او گفت: «ایران فقط می‌تواند به وجوهی که در حساب‌های عراق نگهداری می‌شود برای معاملات بشردوستانه و سایر معاملات غیرقابل تحریم دسترسی داشته باشد.»

آقای میلر ادامه داد: «اینها اقداماتی است که چندین سال انجام شده است و به دوران دولت قبلی بازمی‌گردد، زمانی که آمریکا معاملات مشابه را به طور مداوم، مطابق با قوانین ایالات متحده و با هماهنگی کامل با دولت عراق، تأیید کرده است.»

این مقام آمریکایی گفت: «آنها معاملاتی بشردوستانه و معمولی هستند که با قوانین و رویه دیرینه ایالات متحده مطابقت دارد و ما به اجرای همه تحریم‌های مرتبط با ایران ادامه داده‌ایم.»

خبرگزاری رویترز روز ۲۰ خرداد به نقل از یک مقام عراقی که نخواست نامش فاش شود، گزارش داد که مجوز آزادسازی دو میلیارد و ۷۶۰ میلیون دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران در عراق، در جریان دیدار وزیر خارجه عراق با همتای آمریکایی‌اش صادر شده است.

ایران در سال‌های گذشته به عراق انرژی صادر کرده، اما به دلیل تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، بغداد نتوانسته پول آن را به تهران پرداخت کند.

جمهوری اسلامی غالب و جمهوری اسلامی مغلوب دو روی یک سکه‌اند

جمهوری اسلامی غالب و جمهوری اسلامی مغلوب دو روی یک سکه‌اند؛ هر دو در محتوا و هدف یکی و جدال‌شان بر سر جمهوری اسلامی اصیل و واقعی برای دست گرفتن قدرت است. جمهوری اسلامی مغلوب، همان جمهوری اسلامی مستقر در بلاد کفرست که، در ویترین دمکراسی، با قدم و قلم خاکریز دفاعی جمهوری اسلامی غالب یا حاکم در داخل می‌باشد. آنچه امروز عملا شاهد آن هستیم، صدای غالب جمهوری اسلامی مغلوب مستقر در خارج، با اتکاء به رسانه‌های مشخص جریان‌سازست. تفکر اشتراکی این دو جریان، انحراف افکار عمومی از مبارزه برای سرنگونی با نشانه رفتن حاکمیت پهلوی قبل از پنجاه

ادامه مطلب »

زمان زوال جمهوری اسلامی فرا خواهد رسید

هر بار که بستر خیابان، به عنوان کانون اعتراضات، خالی و از آهنگ سرکوب های عریان کاسته می‌شود و روند رنگین شدن سنگ فرش خیابان‌ها از خون جوانان و کودکان کاهش می‌یابد، سر و کله پیروان دون پایه حکومت کودک کش پیدا می‌شود تا با غر زدن‌های تصنعی، بستری برای بقا و فضایی برای تنفس حکومتی که مناصب سیاسی و مزایای اقتصادی خود را مدیون آن هستند، فراهم سازند. این دلال بازی سیاسی، با طعم شارلاتانیسم شیعه، که همیشه با انتقادی آبکی از رهبر الدنگ نظام به نمایش در می‌آید، شاید زمانی که گفتمان حکومتیان بر سپهر سیاسی حاکم بود

ادامه مطلب »

اعتصاب‌ گسترده بازاریان؛ مردم سقز و بوکان شهر را تعطیل کردند

اهالی سقز روز سه‌شنبه ۲۳ خرداد در حمایت از خانواده‌های دادخواهی که بازداشت شده‌اند و نیز در اعتراض به تغییر هدفمند آرامستان آیچی به‌خصوص اطراف مزار مهسا امینی، به صورت گسترده اعتصاب کردند و مغازه‌هایشان را بستند. در روزهای اخیر خبرهایی منتشر شد مبنی بر اینکه شهرداری سقز قصد دارد با جمع‌آوری سایه‌بان‌ها و آلاچیق‌ها در آرامستان آیچی و مسدود کردن مسیر ورود خودرو به این آرامستان، مزار مهسا امینی را از دسترس خارج کند. در آرامستان آیچی علاوه بر مهسا امینی، شماری دیگر از جان‌باختگان خیزش انقلابی هم به خاک سپرده شده‌اند. از طرفی روز جمعه ۱۹ خرداد، شماری از خانواده‌های دادخواه

ادامه مطلب »

بریتانیا ‌گزارش‌ «کمک دانشگاه‌ها به پروژه پهپادسازی جمهوری اسلامی» را بررسی می‌کند

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا، روز سه‌شنبه ۲۳ خرداد (۱۳ ژوئن) گفت که وزارت خارجه در حال بررسی گزارش‌هایی است که می‌گویند دانشگاه‌های بریتانیا به پروژه ساخت پهپادهای ایران کمک می‌کنند. به گزارش نشریه «جوییش کرونیکل»، کلورلی در جریان سخنرانی در پارلمان بریتانیا و زمانی که از او سوالی درباره این موضوع شد گفت که دولت در حال بررسی گزارش‌ها از ۱۱ دانشگاه بریتانیایی است که حداقل ۱۶ مطالعه با کاربردهای بالقوه نظامی انجام داده‌اند. هفته گذشته، نمایندگان ارشد پارلمان در مورد گزارش‌ها درباره همکاری برخی دانشگاه‌های بریتانیا با برنامه پهپادی ایران ابراز نگرانی کردند و سخنگوی دولت گفت

ادامه مطلب »

نتانیاهو در جلسه پشت درهای بسته درباره «توافق کوچک» ایران و آمریکا چه گفت؟

پنج منبع حاضر در نشست سه‌شنبه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل با کمیته امنیتی و روابط خارجی کنست گفته‌اند که «بی‌بی» در این جلسه به مذاکرات غیرمستقیم دولت بایدن و جمهوری اسلامی برای «مینی توافق» (توافق کوچک) یا تفاهم‌نامه درباره برنامه هسته‌ای ایران اشاره کرده است. اکسیوس پیش‌تر از مذاکرات نمایندگان ایران و آمریکا در عمان برای دستیابی به توافق مقدماتی یا موقت با تهران، خبر داده بود. هرچند سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی این مذاکرات باواسطه را تایید کرده است، اما مقامات دولت بایدن تا امروز این گزارش‌ها را تایید نکرده‌اند. نتانیاهو مخالف توافق جدید با جمهوری اسلامی است. به گزارش اکسیوس، نشت

ادامه مطلب »

گزارش‌های متناقض درباره رایزنی‌های تهران و واشینگتن

در ادامه واکنش‌ها به انتشار گزارش‌هایی از مذاکرات نمایندگان جمهوری اسلامی ایران با دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، شامگاه سه‌شنبه ۱۳ ژوئن (۲۳ خردادماه ۱۴۰۲) شبکه خبری الجزیره به‌نقل از یک مقام وزارت خارجه آمریکا نوشت: «بیشتر گزارش‌هایی که درباره مذاکره و توافق با حکومت ایران منتشر شده است، اشتباه و گمراه‌کننده است.» روز دوشنبه نیز خبرگزاری رویترز به‌نقل از یک مقام دولتی آمریکا، بدون ذکر نام، نوشت دولت بایدن مشخصا درباره «برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی» و دستیابی به یک توافق تازه، هیچ گفت‌وگویی با نمایندگان حکومت ایران نداشته است. با این حال، این مقام آمریکایی اصل مذاکره با نمایندگان جمهوری

ادامه مطلب »