حملهٔ احتمالی به ایران، موضوع داغ رسانه‌های اسرائیل

ادامه «هشدارها» از زبان مقامات ارشد اسرائیل در مورد برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی انگیزهٔ رسانه‌های این کشور در پرداختن بی‌وقفه به امور ایران و گفت‌وگو با چهره‌هایی است که مجری یا متفکر بخشی از مأموریت‌ نهادهای اسرائیل در قبال ایران بوده‌اند یا هستند. با این حال، رسانه‌های اسرائیل توان واقعی ارتش را برای ورود به جنگ احتمالی چندجانبه‌ای که به باور بسیاری از سیاستمداران و نظامیان بلافاصله در پی حمله مستقیم کشورشان به ایران آغاز خواهد شد، محک می‌زنند؛ تحلیل‌هایی که گاه از منظر موضعی است که در حمایت یا مخالفت با دولت اسرائیل دارند.

«بانک اهداف» را برای «جنگ اول علیه ایران» دو برابر کردیم

روزنامه یدیعوت آحرونوت، با اشاره به تشکیل یک واحد جدید در بخش تحقیقاتی ارتش اسرائیل، از «تعیین دو برابری اهداف» حملهٔ اسرائیل در چارچوب ادامهٔ تدارکات ارتش برای «اولین جنگ اسرائیل و ایران» خبر داده است.

این روزنامه تأکید کرده که درگیری نظامی بین دو کشور دیرزمانی است که دیگر محرمانه نیست و تشکیل واحدی تازه در بخش تحقیقاتی ارتش با نیرویی که هزاران پهپاد و راکت و موشک را ردیابی می‌کند، بخشی از آمادگی برای عملی‌شدن جنگی است که مردم اسرائیل باید بدانند شبیه هیچ‌یک دیگر از جنگ‌هایی نخواهد بود که کشورشان تجربه کرده است.

این گزارش افزوده که یک دهه از آغاز درگیری مستقیم نظامی اسرائیل با ایران سپری شده و حال اسرائیل به مرحله‌ای نزدیک شده که آن را پیش‌بینی کرده بود: «جنگ اول» میان ارتش اسرائیل با سپاه پاسداران؛ اما تصور نمی‌کرد که سرانجام روز عملی‌شدن آن هم فرا برسد.

سرگرد «ت»، فرمانده واحدی که با شماره ۵۴ در بخش تحقیقاتی ارتش تشکیل شده، گفته است: وظیفهٔ ما این است که زیرساخت‌های ارتش را در هر زمینه‌ای که مربوط به توان نظامی ایران و تشکیلات راهبردی آن‌ها باشد، فراهم کنیم. در حال بررسی عناصر کنترل‌کننده در ایران، از سطوح ارشد قدرت تا به پایین‌ترین مجریان هستیم… ما بر سپاه پاسداران متمرکز شده‌ایم و تمامی عوامل و رویدادهای آن را رصد و تحلیل می‌کنیم. این همان کاری است که ارتش پیشتر در خصوص حزب‌الله و حماس انجام داده و بانکی از اهداف را برای عملیات فراهم کرد.

واحد ۵۴ می‌گوید وجود یک برنامهٔ چندسالهٔ نوین را در سپاه پاسداران شناسایی کرده که ضمن تکیه بر بودجه‌های لازم برای فناوری‌های نوآورانه، توان موشکی و پهپادی ایران را آشکارا برای مقابله با قدرت ارتش اسرائیل افزایش می‌دهد.

فرمانده واحد بر این باور است که سپاه پاسداران، بی‌اعتنا به کش‌وقوس برنامهٔ هسته‌ای ایران، «جاه‌طلبی‌های بزرگی» برای افزایش توان نظامی خود در سر دارد. لذا ارتش اسرائیل در حال بررسی این امر است که به ستاد ارتش کشورش رهنمود بدهد که ضربه‌زدن به کدام اهداف و برنامه در ایران «دردناک‌ترین ضربه» را به جمهوری اسلامی وارد می‌کند و باید روی چه چیزی تمرکز کرد تا در جنگ مستقیمی که رخ خواهد داد، اسرائیل طرف برنده باشد.

این گزارش حاکی است که واحد جدید ارتش پیاپی لایه‌های تازه‌ای از سپاه و شیوه‌های کار آن را بررسی می‌کند و نیروهای واحد در گفت‌وگوهای میان خود می‌دانند که کشورشان باید برای یک جنگ فرسایشی از نوع مدرن آماده باشد. آن‌ها در گفت‌وگو با یدیعوت آحرونوت ادعا کرده‌اند که اسرائیل می‌تواند به هزاران هدف نظامی در ایران حمله کند، اما یکی از افسران، ستوان «ی»، موظف است مراکز اصلی ثقل قدرت را در این فهرست بلندبالای بانک اهداف ایرانی تعیین کند.

او گفت هرچند ایران یک کشور بسیار وسیع است اما تجزیه و تحلیل سپاه و نیروی آن در تمامی ایران، برای غربالگری اهداف، باید انجام شود زیرا قطب‌نمایی برای قدرت اسرائیل در سال‌های آتی خواهد بود و در راستای برنامهٔ نوینی که ستاد ارتش اسرائیل در چند سال پیش رو تنظیم می‌کند، اهمیتی بسزا دارد.

ستوان «ی» ابراز «رضایت» کرده که واحد او موفق شده بانک اهداف ایران را که ارتباطی با برنامهٔ هسته‌ای جمهوری اسلامی هم ندارد، دو برابر کند. نیروهای یگان جدید اطلاعاتی همراه با واحدهای شناخته‌شده‌ای مانند ۸۲۰۰ و ۹۹۰۰ و با یاری متحدان آمریکایی طرح جنگ پیش رو با ایران را در قالب سناریوهای مختلف به شکل بازی‌های جنگی «تمرین کرده‌اند». با این حال، ستوان «ی» اذعان کرده که خود تا کنون در تمرینات عملی در آماده‌سازی برنامه‌های تولیدی این واحد مشارکت نکرده است.

گزارش یدیعوت آحرونوت پس از آن منتشر شد که رزمایش دوهفته‌ای ارتش اسرائیل برای آمادگی در «چند جبهه جنگی» در برابر ایران به پایان رسید و مقامات ارشد و رسانه‌های اسرائیل به موشک «فتاح» هوافضای سپاه پاسداران، که با ادعای موشک مافوق صوت معرفی شد، توجه زیادی نشان دادند و وزیر دفاع اسرائیل گفت اسرائیل پیشاپیش برای هر سلاح ایرانی «پاسخ لازم را در اختیار دارد».

مهاجر ایرانی، پایه‌گذار واحد اطلاعاتی ارتش اسرائیل در مورد ایران

روزنامه جروزالم‌پست این هفته بر اساس مطلبی که در وب‌سایت ارتش اسرائیل منتشر شده، نوشت که واحد اطلاعاتی ارتش اسرائیل در مورد ایران فکری بود که یک مهاجر ایرانی یهودی در اواخر دهه ۶۰ میلادی، حتی در دورانی که حکومت پهلوی متحد غرب بود و با اسرائیل سر ستیز نداشت، آن را شکل داد. از آن زمان تا حال که اسرائیل و ایران به سرسخت‌ترین رقیبان منطقه‌ای تبدیل شده‌اند، راهی دراز پیموده شده و افزون بر یگان‌ها و واحدهای اطلاعاتی ارتش اسرائیل، بخش بزرگ دیگری از توان و برنامه‌های ارتش اسرائیل ازجمله در نیروی هوایی بر آمادگی برای لحظهٔ شروع درگیری نظامی مستقیم با ایران معطوف بوده است.

سربازی که زادهٔ تهران بود و به‌گفتهٔ خود «یهودی‌ستیزی» را لمس کرده و به‌خاطر بستن گردن‌آویزی از «ستاره داوود» از بچه‌های مسلمان همسایه کتک خورده بود، پس از مهاجرت به اسرائیل همراه خانواده‌اش و اسکان‌یافتن در شهر شمالی عکا، برای گردآوری اطلاعات در مورد ایران انگیزه داشت.

این فرد که جروزالم‌پست از او با حرف کوچک نامش «ای» یادکرده، مدعی است که «همواره یک یهودی‌ستیزی پنهان» در جامعه ایران وجود داشت؛ «خود من باید یهودی‌ بودنم را پنهان می‌کردم و می‌دانستم که با رفتن شاه چیزی تغییر خواهد کرد».

«ای» پس از ورود به ارتش اسرائیل که مقارن با اوج قدرت حکومت پهلوی در ایران و دورانی بود که عمدهٔ رصد واحد اطلاعاتی ارتش بر کشورهای عرب متمرکز بود، روزی تصادفی از آگاهی خود به زبان‌های فارسی و عربی استفاده کرد؛ امری که او را به بخش رصد کشورهای عرب منتقل کرد.

او پس از سال‌ها به افسر فرمانده خود گفت در کنار وظایفش روزانه و به مدت ۱۵ سال تحولات ایران را دنبال کرده است. این گفتهٔ او سبب شد که امکانات حرفه‌ای برای این کار در اختیارش قرار گیرد.

«ای» روزی را به یاد می‌آورد که پرواز خروج هواپیمای شاه از ایران با نام «شاهین» را رصد کرده بود. بعد از روی کار آمدن حکومت جمهوری اسلامی و در نخستین دوره تشکیل حزب‌الله در لبنان و اولین حملهٔ بزرگ یک گروه شیعه که ۵۹ سرباز اسرائیلی را در جنوب لبنان به کام مرگ برد، لزوم تقویت تیم رصد و یگان شنود با فرماندهی «ای» به یک نیاز فوری تبدیل شد.

او در پی مهاجران تازه‌واردی بود که به زبان فارسی و فرهنگ ایران تسلط داشته باشند تا تیم خود را برای کمک به نظارت بر ایران تقویت کند. گروهی که «ای» دستچین کرد، به ستون اطلاعاتی ارتش اسرائیل تبدیل شد و توانست تحرکات نیروهای ایرانی در سوریه و لبنان را ردیابی کند.

«ای» در سال ۱۹۹۴ از ارتش اسرائیل بازنشسته شد، اما یگان او زیر همان نام «کوخاو» (به‌معنای «ستاره») دوباره سازماندهی و به بخش اصلی در بدنهٔ نیروهای ۸۲۰۰ تبدیل شد و خود او هنوز افسر ذخیرهٔ همین نیرو محسوب می‌شود. فرهنگ لغاتی که او در طول سال‌ها نگاشت، هنوز مبنای کار سربازان ارتش در واحد ۸۲۰۰ است.

جروزالم‌پست تصاویری از حضور «ای» در نشستی با شرکت اسحاق رابین، وزیر دفاع وقت، و دریافت جایزه از دست ژنرال دان شومرون، رئیس وقت ستاد ارتش در سال‌های ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۱، را منتشر کرده است.

دانشمند هسته‌ای اسرائیل که صدام را فریب داد، در انتظار حمله به ایران است

روزنامه «مکور ریشون» داستان یک فیزیکدان هسته‌ای اسرائیلی را بازتاب داده که حدود ۳۰ سال در خدمت واحد اطلاعاتی ارتش اسرائیل و «دفتر نخست‌وزیری» (اشاره تلویحی به موساد) بوده است. این روزنامه دکتر رافائل اوفک را به‌عنوان «دانشمندی که موفق به فریب‌دادن صدام حسین» در برنامه هسته‌ای عراق شد، معرفی کرده است.

رافائل اوفک به یاد آورده که مبارزه سیاسی، خرابکاری‌های هدفمند و مشکوک در عراق و همچنین مرگ ناگهانی دانشمندان هسته‌ای عراق بخشی از رویکردی منسجم در مبارزه با برنامهٔ هسته‌ای بود که صدام حسین سودای شکل‌گیری آن را در سر می‌پروراند و در راستای آن ساخت کورهٔ عصیراک را آغاز کرده بود. آقای اوفک تمامی مراحل اقدامات اسرائیل در ارتباط با عراق را رصد کرد و در آن دخیل بود.

حال با گذشت ۴۲ سال از بمباران کورهٔ اتمی عراق توسط نیروی هوایی اسرائیل در زمان نخست‌وزیری مناخم بگین، در دورانی که مصادف با سال‌های اولیه جنگ عراق علیه ایران بود، رافائل اوفک «منتظر» است که این بار نیز اسرائیل در قبال ایران کار را تا مرحلهٔ آخر، یعنی حملهٔ نظامی مستقیم علیه ایران، بکشاند.

رافائل اوفک که با دانش فیزیک و مهندسی هسته‌ای در نهادهای اطلاعاتی ارتش مورد آموزش‌های ویژه قرار گرفت تا برای اهداف این بخش نیز خبره شود، به این روزنامه گفته که نخستین آشنایی او با برنامهٔ هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۹۸۸ و اندکی پس از خاتمهٔ جنگ ایران و عراق بود؛ زمانی که اولین اطلاعات در این باره به آگاهی اسرائیل رسیده بود و در پرونده‌ای کوچک در بخش تحقیقات در سازمان اطلاعات نظامی ارتش ثبت شده بود.

جمهوری اسلامی غالب و جمهوری اسلامی مغلوب دو روی یک سکه‌اند

جمهوری اسلامی غالب و جمهوری اسلامی مغلوب دو روی یک سکه‌اند؛ هر دو در محتوا و هدف یکی و جدال‌شان بر سر جمهوری اسلامی اصیل و واقعی برای دست گرفتن قدرت است. جمهوری اسلامی مغلوب، همان جمهوری اسلامی مستقر در بلاد کفرست که، در ویترین دمکراسی، با قدم و قلم خاکریز دفاعی جمهوری اسلامی غالب یا حاکم در داخل می‌باشد. آنچه امروز عملا شاهد آن هستیم، صدای غالب جمهوری اسلامی مغلوب مستقر در خارج، با اتکاء به رسانه‌های مشخص جریان‌سازست. تفکر اشتراکی این دو جریان، انحراف افکار عمومی از مبارزه برای سرنگونی با نشانه رفتن حاکمیت پهلوی قبل از پنجاه

ادامه مطلب »

زمان زوال جمهوری اسلامی فرا خواهد رسید

هر بار که بستر خیابان، به عنوان کانون اعتراضات، خالی و از آهنگ سرکوب های عریان کاسته می‌شود و روند رنگین شدن سنگ فرش خیابان‌ها از خون جوانان و کودکان کاهش می‌یابد، سر و کله پیروان دون پایه حکومت کودک کش پیدا می‌شود تا با غر زدن‌های تصنعی، بستری برای بقا و فضایی برای تنفس حکومتی که مناصب سیاسی و مزایای اقتصادی خود را مدیون آن هستند، فراهم سازند. این دلال بازی سیاسی، با طعم شارلاتانیسم شیعه، که همیشه با انتقادی آبکی از رهبر الدنگ نظام به نمایش در می‌آید، شاید زمانی که گفتمان حکومتیان بر سپهر سیاسی حاکم بود

ادامه مطلب »

اعتصاب‌ گسترده بازاریان؛ مردم سقز و بوکان شهر را تعطیل کردند

اهالی سقز روز سه‌شنبه ۲۳ خرداد در حمایت از خانواده‌های دادخواهی که بازداشت شده‌اند و نیز در اعتراض به تغییر هدفمند آرامستان آیچی به‌خصوص اطراف مزار مهسا امینی، به صورت گسترده اعتصاب کردند و مغازه‌هایشان را بستند. در روزهای اخیر خبرهایی منتشر شد مبنی بر اینکه شهرداری سقز قصد دارد با جمع‌آوری سایه‌بان‌ها و آلاچیق‌ها در آرامستان آیچی و مسدود کردن مسیر ورود خودرو به این آرامستان، مزار مهسا امینی را از دسترس خارج کند. در آرامستان آیچی علاوه بر مهسا امینی، شماری دیگر از جان‌باختگان خیزش انقلابی هم به خاک سپرده شده‌اند. از طرفی روز جمعه ۱۹ خرداد، شماری از خانواده‌های دادخواه

ادامه مطلب »

بریتانیا ‌گزارش‌ «کمک دانشگاه‌ها به پروژه پهپادسازی جمهوری اسلامی» را بررسی می‌کند

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا، روز سه‌شنبه ۲۳ خرداد (۱۳ ژوئن) گفت که وزارت خارجه در حال بررسی گزارش‌هایی است که می‌گویند دانشگاه‌های بریتانیا به پروژه ساخت پهپادهای ایران کمک می‌کنند. به گزارش نشریه «جوییش کرونیکل»، کلورلی در جریان سخنرانی در پارلمان بریتانیا و زمانی که از او سوالی درباره این موضوع شد گفت که دولت در حال بررسی گزارش‌ها از ۱۱ دانشگاه بریتانیایی است که حداقل ۱۶ مطالعه با کاربردهای بالقوه نظامی انجام داده‌اند. هفته گذشته، نمایندگان ارشد پارلمان در مورد گزارش‌ها درباره همکاری برخی دانشگاه‌های بریتانیا با برنامه پهپادی ایران ابراز نگرانی کردند و سخنگوی دولت گفت

ادامه مطلب »

نتانیاهو در جلسه پشت درهای بسته درباره «توافق کوچک» ایران و آمریکا چه گفت؟

پنج منبع حاضر در نشست سه‌شنبه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل با کمیته امنیتی و روابط خارجی کنست گفته‌اند که «بی‌بی» در این جلسه به مذاکرات غیرمستقیم دولت بایدن و جمهوری اسلامی برای «مینی توافق» (توافق کوچک) یا تفاهم‌نامه درباره برنامه هسته‌ای ایران اشاره کرده است. اکسیوس پیش‌تر از مذاکرات نمایندگان ایران و آمریکا در عمان برای دستیابی به توافق مقدماتی یا موقت با تهران، خبر داده بود. هرچند سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی این مذاکرات باواسطه را تایید کرده است، اما مقامات دولت بایدن تا امروز این گزارش‌ها را تایید نکرده‌اند. نتانیاهو مخالف توافق جدید با جمهوری اسلامی است. به گزارش اکسیوس، نشت

ادامه مطلب »

گزارش‌های متناقض درباره رایزنی‌های تهران و واشینگتن

در ادامه واکنش‌ها به انتشار گزارش‌هایی از مذاکرات نمایندگان جمهوری اسلامی ایران با دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، شامگاه سه‌شنبه ۱۳ ژوئن (۲۳ خردادماه ۱۴۰۲) شبکه خبری الجزیره به‌نقل از یک مقام وزارت خارجه آمریکا نوشت: «بیشتر گزارش‌هایی که درباره مذاکره و توافق با حکومت ایران منتشر شده است، اشتباه و گمراه‌کننده است.» روز دوشنبه نیز خبرگزاری رویترز به‌نقل از یک مقام دولتی آمریکا، بدون ذکر نام، نوشت دولت بایدن مشخصا درباره «برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی» و دستیابی به یک توافق تازه، هیچ گفت‌وگویی با نمایندگان حکومت ایران نداشته است. با این حال، این مقام آمریکایی اصل مذاکره با نمایندگان جمهوری

ادامه مطلب »